Sayfalar

1. GÜN

Yeryüzündeki 2 milyar insana göre güzel olan bir sonbahar sabahı, Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü bir kez daha tamamlamış olacak ve dünün üzerinden geçen 24. saatin sonunda güneş yine doğacak.

Yeryüzündeki 2 milyar insandan biri olan, kıvırcık saçlı kadın, iki odayı duvardan bir geçişle birleştiren odasında zar zor uyanacak. Uykuyu çok sevmesine rağmen sabah 09.30'daki dersine yetişebilmesi için 08.30 vapuruna binmesi gerekecek. Sağ tarafı tamamiyle duvara dayalı sıcak yatağından kendini sürükleyerek ayrılacak. Banyoya girecek, duşunu alacak, saçlarını köpükleyecek, daha da kıvırcık hale getirecek. Her günkü gibi şekillendirecek fakat her günkü gibi şekillenmeyecek saçları; fark etmeyecek.
Kahvaltısını edecek. Çayını, çantasını toparlarken soğutacak. O gün, belki de ilk kez, en sevdiği ayakkabılarına uymayacak biçimde giyindiğini fark edecek. Şaşıracak fakat aldırmaz bir dudak büküşünü hoşça kal gülümsemesine çevirip annesine yollayarak kapıyı çekecek ve çıkacak.

Gece boyu uykuyla uykusuzluk arasında yorulan yüzünü yıkamaya ve tıraş etmeye koyulacak genç, çilli ve güzel bir beden. Kızıl sakallarını düzeltip, kısılmış gözlerini açıp kapayacak. Kendine koyu ve sert bir kahve yapıp, pek de uyumadığı halde uyanmaya çalışacak. Kahvenin yanında yemek için mutfakta bulduğu bir parça simidi kemirirken, her gün nasıl da en az 8 saat, şaşmayan bir uyku uyuduğunu fark edip, şaşıracak. Arkadaşına ödünç aldığı ödüllü filmi ve kalın romanı teslim edip ardından da manzarada güzel bir kahvaltı etme planıyla dışarı çıkacak. "08.30 vapuruna binsem iyi olur herhalde," diyecek kendi kendine.

08.39; vapur iskelesi biraz boşalıp yeniden dolmaya başlayacak -08.30 vapuruna yetişemeyenlerle.

Kızıl kahve saçlı, kızıl sakallı erkek, nefes nefese ve koşarak iskeleye varacak. Sokağın başında yürürken rastladığı, teyzesinin sarışın arkadaşına sadece bir "günaydın" deyip geçmediği için kendi kendine kızacak.

Vapurda her sabah oturduğu, en sevdiği yeri boş bulamadığı halde boş bir yer bulup oturan kıvırcık saçlı kadın, iskeleden iyice uzaklaşmaya başlayan vapura bakanlara doğru bakacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder